Yurtdışında Lisans Eğitimi

content image

Yurtdışı üniversitelerinin pek çoğu, öğrenci seçimini çok titiz bir şekilde yaparlar. Özellikle dünyanın en iyi üniversiteleri olarak bilinen Amerika’daki Harvard, MIT, Yale, UC-Berkeley, UCLA; İngiltere’deki Cambridge, Oxford, London School of Economics, London Business School; Kanada’daki Victoria, Toronto ve Mc Gill üniversiteleri başvuru yapan öğrencilerin çok başarılı olmasını ister. Her yıl dünyanın dört bir yanından onbinlerce başarılı öğrenci bu üniversitelere başvuru yapar. Bunlardan ancak çok az bir kısmı adı geçen üniversitelere kabul edilir. Bu nedenle çok başarılı olmayan öğrencilerin bu üniversitelere başvuru yapmamaları tavsiye edilir. 

Amerika’da yaklaşık 3000, İngiltere’de 100, Kanada’da 70, Avustralya’da ise 50 civarında üniversite ve kolejde eğitim yapmak mümkündür. Bu nedenle yurtdışı üniversitelerinde mutlaka öğrencinin durumuna uygun bir program bulunur. Önemli olan, öğrencinin gerçekçi olması ve kendisini kabul edebilecek üniversitelere başvuru yapmasıdır. 

Yurtdışı üniversitelerinde lisans programına başlayabilmek için öncellikle lise diploması sahibi olmak gerekir. En iyi üniversitelere başvuru için lise not ortalaması 5’li sistemde en az 4,5 olmalıdır. En iyi üniversitelerden kasıt, dünyanın en iyi 100 sıralamasına giren üniversitelerdir. Lise not ortalaması yeterli olmayan öğrenciler, kesinlikle çok iyi bir üniversitede eğitim yapmak istiyorlarsa mutlaka A-level, SAT gibi İngiliz ya da Amerikan öğrencilerinin hazırlandığı sınavların kurslarına gitmeli ve bu kurslarda başarılı olmalıdırlar. Bu durumda, en iyi üniversitelere not ortalamalarına bakılmaksızın girebilirler. 

Yabancı öğrencilerin en iyi üniversitelere giriş için bir diğer yolu ise International Baccalaureate (IB) diploma almalarıdır. IB, İngiltere veya diğer ülkelerde hazırlık kursu olarak verilmekte ve en az bir akademik yıl sürmektedir.

İngiltere ve Avustralya’nın en iyi üniversitelerinde eğitim için “Foundation” eğitimi de önemli bir geçiş programı olmaktadır. Özellikle İngiltere’nin pek çok üniversitesi hazırlık programında başarılı olan öğrencileri, lise ders ortalamasına bakmadan üniversitelerine kabul etmektedir. 

Kanada üniversitelerine giriş için herhangi bir hazırlık eğitimi zorunlu olmasa da, Kanada’nın iyi üniversitelerine giriş çok zor olduğu için öğrencilerin 6 veya 9 ay süren hazırlık programlarına katılmaları tavsiye edilir. Özellikle Vancouver’da bulunan Columbia College University of British Columbia, Victoria ya da Simon Fraser üniversitelerine hazırlık eğitimi ve başarılı öğrencilere geçiş garantisi vermektedir. 

Yurtdışındaki iyi üniversitelere girişin bir diğer pratik yol ise, lise eğitiminin en az son yılını yurtdışında yapmaktır. Eğer lise eğitiminizi yurdışında tamamlar iseniz daha kolay bir şekilde üniversitelere giriş yapabilirsiniz. Örneğin Kanada’da Bodwell College, İngiltere’de Queens Ethelburgh College, St Michael's College, Amerika’da Seatle Central Community College, Avustralya’da Taylors College’de lise eğitimini tamamlayan öğrenciler adı geçen ülkelerin en iyi üniversitelerine geçiş yapabilirler.

Ne tür Lisans dereceleri elde edilir?


Ünvan Kısaltması

Bachelor of Arts

BA

Bachelor of Science

BSc

Bachelor of Science (Economics)

BSc (Econ)

Bachelor of Engineering

BEng

Bachelor of Laws

LLB

Bachelor of Medicine
Bachelor of Surgery

MB BS


Lisans Programlarına Kabul için Gerekli Şartlar

     - Lise diploması ile bazı ülkeler için bir yıllık hazırlık (Foundation- IB, Access veya A-Level) kursunu               tamamlamış olmak
     - İngilizce dil düzeyini bir yeterlilik sınavı ile kanıtlamak (IELTS: 6 - 6.5; TOEFL: 173-213 CBT, IBT 79)  
     - Cambridge Advanced veya Proficiency sınavlarından birinden geçerli not almak 
     - İki adet öğretmenlerden alınmış referans
     - Kendisini ve eğitim amaçlarını açıklayan bir niyet mektubu "Statement of Purpose"
     - Lise derslerinin not dökümü -transkript- (Not ortalaması 5 üzerinden en az 3 olmalıdır)
     - Amerika veya Kanada’da çok iyi üniversitelere başvuru yapacak öğrenciler mutlaka SAT sınavına              girmelidirler
     - İngiltere’nin en iyi üniversiteleri olan Cambridge, Oxford veya LSE gibi üniversitelere başvuracak              öğrencilere A – Level hazırlık yapmaları tavsiye edilir. Ancak bu üniversitelerin bazı bölümleri                        “Foundation” eğitimini de kabul ederler.