Üniversite Başvuru Evrakları Nelerdir?

content image

Üniversite seçiminin yanısıra, lisans ve yüksek lisans başvurularında, başvuru evraklarının titizlikle hazırlanması da kabulde büyük rol oynar.

Yurtdışında lisans ve yüksek lisans düşünen adayların başvuru dosyasında yer alması gereken evrakları ise şöyle listeyebiliriz: 

1- Resmi not dökümü - İngilizce'ye çevirisi ve noter onayı yapılmış olmalıdır. Not ortalaması en az 2,5 olan öğrenciler doğrudan değerlendirmeye alınırlar, altında olan öğrenciler için ise üniversitelerle irtibata geçilip kabul edilip edilmeyecekleri özel olarak öğrenildikten sonra başvuruları alınır.
2- Eğer mezun iseniz noter tasdikli İngilizce çevirili lise diploması (lisans başvuruları için) veya üniversite diploması (yüksek lisans başvuruları için)
3- 2 adet akademik olarak yazılmış ve tercihen profesörlerden alınmış referans
4- 200-300 kelimelik bir niyet mektubu “Statement of Purpose/ Letter of Intent”. 
5- CV – özellikle yüksek lisans başvuruları için gerekmekte
6- Varsa İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS sonucu). Yurtdışı üniversitelerin pek çoğu, lisans ve yüksek lisans başvuruları için en az 213 TOEFL (79 IBT) veya IELTS'ten 6 ya da 6,5 puan istemektedir. Henüz İngilizce sınavını geçmemiş öğrencilere üniversiteler "Şartlı Kabul (Conditional Acceptance) verirler ve öğrencilerin üniversitenin verdiği tarihe kadar İngilizce testinden istenilen neticeyi alması gerekir. Bazı üniversiteler veya bölümler TOEFL veya IELTS'den daha yüksek bir puan isteyebilir. Diğer dillerde üniversite eğitimi için o dilde yeterlilik belgesi: Almanya DSH, Fransa DELF gibi. 
7- Özellikle Amerika'da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin GMAT veya GRE sonucunu getirmeleri, eğer bu sınava daha sonra gireceklerse, tarihlerini bildirmeleri gerekir.
8- 4 yıllık lisans eğitimi başvurusu için bazı ülkeler YGS sınav sonucu isteyebilir.
9- Amerika veya Kanada’nın en iyi üniversitelerinde lisans eğitimi yapmak isteyenler, mutlaka SAT sınavına girmeli ve istenilen notu almalıdırlar. International Baccalaureate (IB), Foundation, A Level gibi programları tamamlamış öğrenciler, lisans eğitimlerine İngilizce yeterlilik sınavlarına girmelerine gerek kalmadan kabul alırlar. 
10- BURSLU eğitim isteyen öğrencilerin not ortalamaları 4 üzerinden 3.5 ve üzeri, 5 üzerinden 4.5 ve üzeri olmalıdır. Ayrıca TOEFL iBT 90 ve üzeri, IELTS 7.0 ve üzeri olmalıdır.