Cambridge Sınav Kursları

Cambridge Üniversitesi dil yeterlilik sınavları dünyada en çok bilinen ve kabul gören sınavlardan birisidir.

Sınav, TOEFL sınavından tamamıyla farklıdır. Cambridge sınavlarında puan yerine geçmek veya kalmak söz konusudur. Bu sınavlarda başarılı olabilmek için çok iyi bir hazırlık kursuna katılmak gerekir.  Öğrenci kursa katılmadan önce çok kapsamlı bir seviye tespit sınavına girer. Bu sınav sonucu ile hangi Cambridge sınav hazırlık sınıfına katılacağı belirlenir. Cambridge sınavları 5 farklı seviyede yapılır. Temel düzeyde dil bilenler için “KET- Key English Test”, Orta düzeyde İngilizce bilenler için “PET- Preliminary English Test”,  Orta-Üzeri düzeyde İngilizce bilenler için “FCE- Cambridge First Certificate”, İleri düzeyler için “CAE-Cambridge Advanced Certificate” ve profesyonel düzeyler için “CPE-Cambridge of Proficiency in English”  sınavları yapılır.

Genel İngilizce değerlendirme sınavları haricinde, özel amaçlara yönelik İngilizce sınavları da Cambridge University tarafından düzenlenir. Bu sınavlar ”CELS- Certificates in Engish Language Skills”, “Certificates in ESOL Skills for Life”, “BEC- Business English Certificates”, “YLE- Young Learners English Test” sınavlarıdır. 

Cambridge Sınav hazırlık kursları 11-12 hafta civarında sürer. Sınavlar Aralık, Mart veya Haziran aylarında yapılır. Cambridge sınav kurslarından en çok FCE, CAE ve CPE, okullar tarafından sunulur. İş İngilizcesi sınav hazırlık kursu olan BEC kursu da pek çok okul tarafından verilir. 

Bu kurs, en az orta düzeyde İngilizce bilen ve 12 hafta gibi bir sürede İngilizcelerini çok hızlı geliştirmek ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifika sahibi olmak isteyen en az 17 yaşında olanlara tavsiye edilir.
  
Cambridge sınav hazırlık kursları, daha çok İngiltere dil okullarında düzenlenir. Bu programları özellikle Avrupalı öğrenciler tercih etmektedir. Programın en önemli özelliği, öğrenciyi hazırlık kursu esnasında çok ciddi bir biçimde İngilizce öğrenmeye motive etmesidir. Öğrenci, diğer tüm öğrenciler gibi, sınavda başarılı olmak için büyük çaba gösterir ve 10-12 haftalık bir süreç içinde İngilizcesinde çok ciddi bir mesafe kaydeder. İngiltere’de İngilizce eğitimi düşünen pek çok Türk öğrenci, ilk aşamada Cambridge sınav kurslarının kendisine kazandırabileceklerini algılamayabilir ve Cambridge sınav hazırlık kursları yerine diğer programları seçer. Ancak, İngiltere’deki bir okulda dil kursuna başladıktan sonra bu sınav kurslarına katılan öğrencileri hazırlayan öğretmenleri ve programın kendisine kazandıracağını gördükten sonra programa katılmak ister; fakat zamanlama açısından çok geç kalınmış olunabilir. Bu nedenle İngiltere’de 3-6 veya 9 ay İngilizce dil kursu yapmak isteyenlerin mutlaka Cambridge sınavlarına hazırlık kursları hakkında bilgi edinmesini ve yeterli dil seviyesine sahip iseler mutlaka bu kurslara katılmalarını tavsiye ederiz.   

Cambridge sınav hazırlık kursu ücretleri, normal İngilizce kurslarının ücretleriyle yaklaşık aynıdır. 

Cambridge Sınavları hakkında detaylı bilgi ve sınav tarihleri için www.cambridge-efl.org.uk adresini ziyaret ediniz.

Kurs özeti:

Haftalık ders sayısı: 15/20/25/30 ders; Sınıftaki öğrenci sayısı: Ortalama 10;  Yaş: 16+; Başlangıç tarihleri: Eylül, Ocak, Mart, Haziran; Kurs süresi: 9-10-11 veya 12 hafta; Seviye: Orta ve üzeri

Kurs merkezleri: İngiltere’deki tüm merkezler, New York, Boston, Sidney, Perth, Vancouver, Toronto, Malta, Yeni Zelanda