Dil Yeterlilik Sınavları

Yurtdışında Genel ve Yoğun İngilizce kursları en çok ilgi gören programlar olmakla birlikte, özellikle son yıllarda öğrencilerin genel İngilizce seviyelerinin yükselmesi nedeniyle sınavlara yönelik dil kursları giderek daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. İngilizce dil yeterlilik sınavlarında başarılı olan öğrencilerin aldıkları bu dil yeterlilik belgeleri, akademik amaçlı olsun kariyer amaçlı olsun, dünya genelindeki kurumlar tarafından kabul edilmektedir. Özellikle yurtdışında veya yurtiçinde İngilizce eğitim veren bir üniversitede eğitim yapmak isteyen öğrenciler, mutlaka dil yeterlilik sınavlarında başarılı bir puan almalıdırlar. Örneğin, Amerika’da lisans veya yüksek lisans yapabilmesi için öğrencinin mutlaka TOEFL sınav sonucunun olması gerekir. İngiltere veya Avustralya’da üniversite eğitimi için ise IELTS sınavlarında gereken puanın alınması gerekir. TOEFL sınav sonuçlarını artık İngiltere üniversiteleri kabul ettiği gibi, Kanada ve Amerikan üniversiteleri de artık hem IELTS hem de TOEFL sınav sonuçlarını kabul etmektedirler.

Her iki sınavda elde edilen iyi bir netice ile kişi, Türkiye’de veya başka bir ülkede kariyer açısından rakiplerine karşı önemli bir avantaj elde eder. Türkiye’de pek çok devlet veya özel kurumda TOEFL sınav sonucu, İngilizce yeterlilik belgesi olarak kabul edilir. 
 
TOEFL ve IELTS haricinde özellikle İngiltere ve Avustralya’da çok popüler olan Cambridge University dil yeterlilik sınavlarına özellikle Avrupalı öğrenciler yoğun ilgi göstermektedirler.