Mesleki ve Özel Amaçlara Yönelik Dil Kursları

content image

Yurtdışında dil öğrenmek isteyen kişilerin en büyük amaçlarından birisi, kendi özel ilgi alanlarına veya mesleklerine yönelik olarak dil eğitimi almaktır. Pek çok insan, kendi ilgi alanı veya mesleğine yönelik dil kursu izlediği takdirde, dil gelişimi çok daha hızlı olmaktadır. Çünkü, katılımcı kendi ana dilinde mesleği veya özel ilgi alanına yönelik pek çok kavramı bildiği için, diğer dillerde öğrenimi çok daha kolay olmaktadır. Ayrıca, pek çok insanın yabancı dil öğrenmedeki temel amacı daha iyi bir kariyer ve meslek gelişimi olması nedeniyle, mesleki dil kursları çok fazla ilgi görmektedir. Ancak, mesleki veya özel amaçlara yönelik dil kurslarına katılmak için en az orta seviyede dil bilmek gerekir.

Mesleki ve Özel Amaçlara Yönelik Dil Kurslarından Bazıları;

Mesleki ve özel amaçlara yönelik kurslar İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya okullarımızda verilir. Bu kurslara en az 2 en çok 12 hafta süreyle katılmak mümkündür. Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören bu kurslara katılım için öğrencinin en az orta seviyede İngilizce bilmesi gerekir.

English for Tourism- Turizm İngilizcesi

Turizm sektöründe çalışan ve çalışma isteyenlere yönelik bu programlar 4-12 hafta arası devam eder. Özellikle İngiltere, Kanada ve Amerika’da University of California San Diego’da “Turizm İngilizcesi” programı popülerdir. Bu programı tamamlayan öğrenciler, dilerlerse bu ülkelerde maaşlı veya maaşsız turizm stajı yapabilirler. Turizm stajları en az 2 ay en çok 18 ay süreyle yapılabilir. Maaşsız stajlar tüm ülkelerde verilmektedir. Maaşlı turizm stajı ise özellikle İngiltere’de “Hotel Placement- Sandwich Program” olarak bilinir. Amerika’da ise “paid hotel placement” programı olarak tanınır. Kanada ve Avustralya’da çok yaygın olan Turizm stajlarına çok sayıda yabancı öğrenci katılmaktadır.

Turizm İngilizcesi programı sonrası dileyen öğrenciler, Turizm veya otelcilik alanlarında mesleki sertifika veya diploma kurslarına katılabilirler. En az 4 en çok 12 ay süreyle devam eden bu kursları tamamlayan öğrenciler, Turizm veya otelcilik alanlarında çok yetkin bir duruma gelirler.

Turizm İngilizcesi, stajı veya sertifika programına yapan öğrenciler, dilerlerse Turizm alanında lisans veya yüksek lisans programlarına da katılabilirler.

Okullar; St Giles , Unversity of California San Diego

"Medical" English- Tıp İngilizcesi

Medical English- Tıp İngilizcesi kursları, tıp fakültesi, eczacılık, diş hekimliği fakültesi öğrencileri veya mezunlarına yönelik olarak düzenlenen kısa dönem dil kurslarıdır. En az 1 en çok 12 hafta süreyle düzenlenen bu kurslara dünyanın pek çok farklı ülkesinde öğrenci veya mezun katılmaktadır. Özellikle İngiltere ve Amerika’daki okullar “medikal İngilizce” konusunda çok iyidirler.

Medikal İngilizce programı esnasında öğrenciler, çevrede bulunan Tıp Fakültelerini ziyaret edip irtibata geçebilirler ve uzmanlık veya araştırma amaçlı olarak bu üniversitelere başvuru yapabilirler. Örneğin, University Of California San Diego, Amerika’nın en iyi  Tıp Fakültelerinden birisidir. Bu üniversitede verilen Tıp İngilizcesi kursu Ağustos ayında yapılır ve 4 hafta sürer. Bir Tıp öğrencisi bu sürede Amerika’daki Tıp Fakülteleri ve sistemlerine tanıma olanağı da bulur.

English for Law “Hukukçular için İngilizce”

Hukuk İngilizcesi programları son yıllarda çok popüler olmuştur. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden Hukuk öğrencisi veya mezunu, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde Hukuk İngilizcesi programlarına katılmaktadır. En az orta seviyede Genel İngilizce bilen öğrenciler veya mezunların kabul edildiği bu programlarda, Uluslar arası Hukuk dili ve deyimleriyle birlikte, uluslar arası hukuk, finans, bankacılık ve  hukuk , İş Hukuku gibi konularda öğrencinin İngilizcesini geliştirmeyi hedefler.

Hukuk İngilizcesi konusunda, Westminister University London, Cambridge Law Studio, Bournemouth Business School, International House London, London School of English, University of California San Diego gibi okullar önerilir. Hukuk İngilizcesi sonrası dileyen öğrenciler kısa dönem sertifika veya diploma programlarına katılabilir yada Hukuk Yüksek Lisans programları (LLM) master kurslarına katılabilirler. LLM programları, İngiltere ‘de bir akademik yıl, Amerika ve Kanada’da 2 yıl devam eder.

English for Media and Communication “Medya mensupları için İngilizce”

Medya ve İletişim öğrencileri ve mezunları için önerilen kurslara yılın her ayı katılmak mümkündür. En az orta seviyede İngilizce bilen öğrenciler bu programlara katılabilir. “English for Journalists” programı en popüler kurslardan birisidir. International House London, London School of English, Westminister University, UCSD gibi okullar medya ve iletişim kurslarında çok iyidirler. Bu kurslardan sonra öğrenciler kısa dönem sertifika veya diploma kurslarına yada Medya ve İletişim alanında master programlarına devam edebilir. Medya ve İletişim alanında çok farklı alanlarda master yapmak mümkündür.

English for Marketers “Pazarlamacılar için İngilizce”

Pazarlama alanında çalışan veya kariyer yapmak isteyenlere yönelik bu kurslar, International House London ve London School of English tarafından verilmektedir.

English for Finance ad Banking “Finans ve Bankacılar için İngilizce kursları”

Bankacılar ve Finans sektörü çalışanları için en az 1 hafta en çok 12 hafta devam eden bu programlar özellikle Londra ve New York okullarında çok popülerdir. Londra’da London School of English, Internatonal House gibi okullar bu programları sunmaktadır. Bu programa yeni mezunlar veya kariyerinde bir aşamaya gelmiş yetişkinler katılabilir. Program sonrası öğrenci staj yapabilecegi gibi, MSc Finance, MSc Banking, MSc International Finance gibi alanlarda bir akademik yıl süren master programları yapabilirler.

English for Public Sector “Kamu Yöneticileri ve Personeli için İngilizce kursları”

Kamu Yönetiminde aktif görev alan veya görev alacaklara yönelik olarak özellikle İngiltere’deki okullarda programlar sunulmaktadır. Örneğin, kaymakamlar için İngilizce, Müfettişler için İngilizce, Politikacılar için İngilizce, Diplomatlar için İngilizce gibi özel programlar farklı okullarımızda verilmektedir.

English and Film and TV

Westminster University, University of Arts London gibi İngiltere’nin en iyi okullarında özellikle yaz aylarında düzenlenen bu kurslara orta seviyede İngilizce bilen ve Film ve TV alanına ilgi duyan herkes katılabilir. Genelde yaz aylarında 4 hafta devam eden bu kurslara başvurular en az 2-3 ay önceden yapılmalıdır. Kurs da hem İngilizce, hem sinema ve TV konusunda bilgi ve dilin gelişmesi hedeflenmektedir.

English and Photography

University of Arts London İngiltere’nin en iyi Güzel Sanatlar ve Moda Üniversitesidir. Üniversite’de tüm yıl boyunca devam eden İngilizce ve Güzel Sanatlar yada moda kursları verilmektedir. Bu kursların en popülerlerinden bir diğer ise İngilizce ve Fotoğraf kurslarıdır.

Detaylar için www.arts.ac.uk/languagecentre

English and Art- Design

St Giles Colleges, University of Arts, University of California Irvine gibi okullarda verilen English and Arts programları genelde yaz aylarında düzenlenir.

English and Fashion

Moda ve tasarım son yılların en gözde alanlarıdır. İngilizce ve Moda kurslarında en popüler okulumuz University of Arts London’dır.

English and Fashion Marketing

University of Arts London tarafından verilen en gözde programlardan birisidir.

Ayrıca yurtdışı okullarımızda verilen bazı diğer özel alanlara yönelik kurslar;

English and IT,  English Plus Sun and Fun, English Plus Diving,  English for Translation Skills

Diğer Dillerde Özel Amaçlara Yönelik Dil Kursları;

Yurtdışında İngilizce en popüler programlardır. Çok sayıda Türk veya yabancı öğrenci, İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Malta ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde İngilizce ve özel amaçlara yönelik dil kursları yapmaktadır. Ancak, diğer dillerdeki kurslara da İngilizce ye göre daha az da olsa ciddi talep vardır. Diğer Dillerdeki özel amaçlara yönelik dil kurslarından bazıları;

İtalyanca ve sanat
İtalyanca ve  tasarım
İtalyanca ve fotoğraf
İş İtalyancası
İtalyanca ve Moda
İspanyolca ve Tarih
İspanyolca ve Sanat
İspanyolca ve Edebiyat
İspanyolca ve Flamenco
İspanyolca Golf ve Tenis, Ekonomi Almancası, Turizm Almancası, Hukuk Almancası, İş Almancası, Almanca ve Sanat, Almanca ve Klasik Müzik
Fransızca ve Hukuk
Fransızca ve Turizm
İş Fransızcası

İş İngilizcesi Kursları

İş İngilizcesi kursları özellikle İngilizceyi iş yaşamında aktif olarak kullanan ve en az orta düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olanlar için düzenlenmektedir.

Bu kurs genelde haftada 30 ders olarak verilir ve 20 ders Genel İngilizce ve 10 ders İş İngilizce kursunu  kapsar. Ayrıca Bazı merkezlerde haftada 20 ders sadece İş İngilizcesi verilir.  Bu kurslarda temel amaç, katılımcıyı iş yazışmaları, görüşmeleri, sunu yapabilme yeteneği, rapor hazırlama ve telefonda konuşma gibi konularda geliştirmektir.  İş İngilizcesi kurslarına genelde 18 yaş ve üzeri herkes katılabilir. Ancak pek çok okulda yaş ortalaması 24 civarındadır. İş İngilizcesi kursları hem Üniversite öğrencileri hemde mezunlar için düzenlenmektedir.

İş İngilizcesi veren dil okulları

Eurocentres-  Londra Victoria, Londra Lee Green, Brighton, Bournemouth, Cambridge www.eurocentres.com

Embassy Ces- Londra, Cambridge, Oxford, Brighton, New York, Boston, Miami, San Diego, San Francisco  www.embassyces.com

St Giles Colleges- Londra Merkez, Londra Highgate, Brighton, Eastbourne, San Francisco, Vancouver www.stgiles.co.uk

Regent School of English- Londra, Brighton, Cambridge, Oxford, Margate www.regent.org.uk

         European Centre-EC- Brighton, Londra, Cambridge, Malta, Boston, San Diego www.ecenglish.com

MLS Colleges- Bournemouth www.mlscollege.co.uk