Neden Kanada'da Eğitim

Son yıllarda eğitimde liderliğe oynayan Kanada, yelpazesini oldukça genişletmiş durumdadır. Eğitim kalitesinin yanısıra ekonomik yönden de diğer ülkelere alternatif olması birçok öğrencinin tercihini bu ülkeye yapmasına neden olmaktadır.

Kanada'daki üniversite ve kolejler yüksek standartları ve kaliteleriyle ünlüdür. Bilgisayar mühendisliği, işletme, telekomünikasyon, tıp ve ziraat en çok ilgi gören ve kalitesi dünyaca tanınmış bölümlerin başında geliyor. Ayrıca kullanılan son teknoloji sayesinde öğrenciler bilgiye daha rahat ulaşabiliyor. Kampüs dahilindeki sportif faaliyetlerin çeşitliliği ise yüksek kalitenin bir diğer göstergesidir.

10 ayrı eyalette 10 ayrı eğitim sistemi bulunan Kanada'da, Kanadalılar ülkelerindeki eğitim sistemi farklılıklarını ayrılıktan ziyade bir zenginlik olarak kabul ederler. Kanada’da temel eğitim 10 yıl sürer. Merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Her eyalet kendi eğitim sistemini oluşturur. Her eyaletin bir eğitim bakanlığı bulunur. Devlet okullarının yanısıra özel okulları da bulunan Kanada’da okullar Eylül ayında açılır ve Mayıs ayında kapanır. 

<< Geri