En İyi Üniversiteler Sıralaması

content image

Yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi planlayan öğrencilerin seçimleri esnasında en çok değer verdikleri kriterlerden birisi de şüphesiz her yıl güncellenen üniversite sıralamalarıdır.

Farklı kurumlar, dünyanın  en iyi üniversitelerini akademik başarıları, eğitim kaliteleri, öğrenci memnuniyeti, araştırma sayıları, öğrenci başına düşen öğretim görevlisi sayısı, kampüs standartları, giriş koşulları, mezuniyet sonrası iş bulma kolaylığı ve alınan maaşlar gibi kıstaslara göre değerlendirir ve bu kıstaslara göre “Dünyanın En İyi Üniversiteleri/ Best Universities” sıralaması yaparlar. 

Bu sıralamalar, hangi üniversiteyi seçeceğini belirlemeye çalışan öğrencilere sadece bir fikir vermek için yapılır. Sıralamaların en üstünde yer alan üniversitelerin lisans veya yüksek lisans programlarına girmek ise oldukça zordur. 

Ayrıca, sıralamalar genel akademik değerlendirmelere göre yapılmaktadır. Oysa genel sıralamalarda arka sıralarda yer alan bir üniversite, belli bir konuda ülkesinde hatta dünyada en iyilerden birisi olabilir. Bu nedenle, sıralamalara çok bağlı kalmadan, eğitim almak istediğiniz alanda hangi üniversitenin daha büyük başarılar gösterdiğine bakılarak başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. 

Öte yandan, akademik olarak başarılı olan bir öğrenci en üstteki üniversitelere başvuru yapsa dahi burslu kabul alması çok zor olabilir. Başarılı bir öğrenci, sıralamalarda biraz daha geride olan üniversitelere başvuru yaparsa burslu eğitim fırsatı elde edebilir.